دانلود(گزارش كارآموزی در كارخانه كاشی كاوه)

گزارش كارآموزی در كارخانه كاشی كاوه|40129951|ano34019153|مواد اولیه لعاب وانگوب چیست,كارآموزی در كارخانه كاشی كاوه,آیا بعد از مرحله خشك كن انقباض در كاشی داریم
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان گزارش كارآموزی در كارخانه كاشی كاوه هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

گزارشی كلی از خط تولید كارخانه كاشی كاوه و بیان یكسری اطلاعات در مورد وسایل بكار رفته در كارخانه

كائون : در صد بیشتر بدنه را تشكیل می دهد و از خاك رس تهیه می شود .

رس در بازار قیمت ارزانی دارد .

50 درصد حجم بدنه را كائولن تشكیل می دهد . یك بدنه به علت شیرین كیجی كه دارد و گرمایی كه می بیند استحكام بیشتری پیدا كرده و نفوذ پذیری آب را كمتر می كند .

سئوال : مواد اولیه را به صورت شستشو شده ای از جاهای دیگر می گیرند یا خیر ؟

جواب : كمتر شده كه ما این كار را انجام دهیم . و اگر هم مواد شستشو شده را تهیه كنیم در مرحله لعاب مورد استفاده قرار می گیرند . مثلاً یك نوع كائولن داریم كه از مرند می آید و شستشو می باشد . اما كائولنی كه برای بدنه مورد استفاده قرار می گیرد باید ، شستشو شده می باشد و به صورت فراوری نشده از معدن بارگیری می شود . فلدسپار نیز دارای كبالت (2) هست و باید ذوب شود تا ذرات استحكام پیدا كنند در غیر این صورت به هم نمی چسبند .

سیلیس : بوجود آورنده اسكلت اصلی در پیوندهای كاشی می باشد . ساختار بدنه را حفظ می كند . و از شدت متراكم شدنبدنه و ایجاد ترك جلوگیری می كند.

تالك : هم یك نوع فیلر است و هم برای شوكهای حرارتی استفاده می كنند .

بنتونیت : استحكام خام بدنه را زیاد می كند و به علت اینكه پلاستیسیته بالایی دارد .

كاشی وقتی در حالت خام است باید مقاومتی داشته باشد . اگر مقاومتش كم باشد روی نوار نقاله ترك برداشته و می شكند .

تمام موادی كه نام برده شد با نسبت مشخص و ابتیمم با هم مخلوط شده وارد بال میل می شود در آنجا آب اضافه می شود . (بال میل یعنی آٍسیاب گلوله ای كه دارای گلوله های سیلیسی می باشد).

مواد و آب بوسیله گلوله های سیلیسی كه به طور چرخشی عمل می كند ، آسیاب می شوند .

بعد از حدود چندین ساعت كه در این كارخانه حدود 14-13 ساعت می باشد ، باید ماده را رها كرد و آزاد گذاشت . این مواد به صورت یك دوغاب در می آید ، دوغاب نیز باید دانسیته و ویسكوزیته و رسوبش كنترل شده و سپس تخلیه شود.

سئوال : آیا این آزمایشات بر روی دوغاب قبلاً در آزمایشگاه انجام شده یا در فرایند تولید انجام می شود ؟

جواب : در همان فرایند تولید انجام می شود ، به طوری كه نمونه برداری می كنیم و بعدوقتی آزمایشات به همان حدی كه می خواهیم رسید، آن را از مخازن تخلیه می كنیم. مثلاً اگر یك ماده آزمایشی ، سایش و سختی آن بالا باشد امكان این كه رسوبش بالا باشد زیاد است .

ممكن است در آبش آلودگی زیاد باشد . ممكن است دوغابی كه برگشت داده می شود ویزكوزیته را بالا ببرد .بعد از آنكه به حد آن ابتیممی كه ما می خواستیم رسید ، اجازه تخلیه داده می شود . در ادامه مواد مورد نظر وارد مخزن می شود و سپس وارد قسمت اسپری درایر می شود .

سئوال : آیا قبل از اسپری درایر مرحله فیلتر پرس یامرحله دیگری پشت سر گذاشته می شود ؟

جواب : خوب البته وارد یك الكی مخصوص می شود ولی نیازی به فیلتر پرس نیست ، شاید در صنایع بهداشتی و چینی انجام شود .

البته قبل از انكه موارد در مخزن ریخته شوند در ابتدا از الكی گذارنده شده تا مواد درشت آن از جمله ناخالصیها حتی پلاستیك نیز گرفته شود ، بعد وارد مخزن و سپس وارد اسپری درایر می شود . اسپری درایر یعنی اسپری و خشك كردن كه خودش دارای مخزن ، پمپ انتقال ، لوله های انتقال می باشد ، درایر نیز دارای یك مشعل و پمپ خشك كن می باشد . دوغاب در داخل برج اسپری درایر ، اسپری می شود این كار توسط مكنده هایی كه درون آن قرار دارند انجام می شود و به بیرون انتقال داده می شود .

گرانولها نیز بوسیله نیروی ثقلی كه دارند به پایین كه نقطه ورودی نوار نقاله است هدایت می شود و بر روی نوار نقاله قرار می گیرند و توسط آن وارد سیلوهای پرس می شوند .

مواد اولیه درون اسپری درایر از نظر دانه بندی و رطوبت كنترل می شوند .

سئوال : از قسمت اسپری درایر وارد یك سیلو می شود ، چرا ؟

جواب : مواد مورد نظر در سیلوها می مانند تا به صورت انجین خودشان را بگیرد و بیات شود .

سئوال : 13 تا 14 ساعت ماندن در سیلو بعد از بال میل به صورت تجربی است یا غیره : ؟

جواب : بله – در اثر تجربه است . بستگی به دانه بندی و سایش مواد دارد .

سئوال : دوغابی كه در سیلو مانده در چه زمانهایی نمونه برداری می شود ؟

جواب : قاعدتاً باید هر 4 الی 5 ساعت یكبار نمونه برداری شود ولی در اینجا در اثرتجربه نمونه برداری را در پایان كار انجام می دهند .

هر كارخانه دارای پارامترهای خودش است ، اصول كار كاشی كف همین است .

ممكن است بعضی جاها در گرانولها و رطوبت را بگیرند 5 در صد و بعضی جاها بگیرند 6 در صد می باشد . بعد از مرحله سیلو وارد مرحله پرس می شود . پرس نیز دارای سایزهای مختلف است . مسائلی كه در مورد پرس باید مورد كنترل قرار بگیرند.

1- فشار پرس 2 – ضخامت كاشی پرس شده 3- ابعاد 4- رطوبت گرانولهایی كه در پشت پرس آماده برای پرس شدن هستش نیز است .

نكته : رطوبتی كه در اسپر درایر گرفته می شود با رطوبت پشت پرس فرق می كند.

عمل پرس شدن در 3 مرحله صورت می گیرد :

1- مرحله هوا گیری زمانی است كه پرس برای باراول ضربه می زند و هوایی كه بین گرانولها وجود دارد از بین رفته و پیوندها به یكدیگر نزدیك می شود و عمل پرس شدن را بهتر انجام می دهد .

2- مرحله بعدی رس مرحله تراكم می باشد .

3- مرحله سوم برای جوش خوردن سطحی و فشار می باشد .

بعد از پرس كاشی ها به سمت خشك كن هدایت می شوند . در این مرحله قبل از انكه وارد خشك كن شوند، یك رطوبت اولیه ای گرانولها داشتند كه باعث تراكم در كاشی می شود ، این رطوبت در خشك ن از كاشی گرفته می شود . در خشك كردن مقاومت چندین برابر می شود با از دست دادن آبی كه بین پیوندها وجود دارد ، ذرات كاشی به هم نزدیك می شوند .

سئوال : آیا بعد از مرحله خشك كن انقباض در كاشی داریم ؟

جواب : صد در صد انقباض است ولی به خاطر این كه برای ما زیاد مهم نیست و این انقباض نیز بسیار كم است و شاید در حد دهم در صد می باشد ، مد نظر قرار نمی گیرد .

سئوال : آیا امكان این وجود دارد كه كاشی ها بعد از بیرون آمدن از خشك كن با هم تراز نباشد ،

جواب : خیر – زیرا در این صورت تولید متوقف می شود .

البته مشكلاتی از جمله تاب برداشتن كاشی وجود دارد . كه در هنگام چاپ و شابلون ، گوشه های تاب برداشته گرفته می شود.

بعد از مرحله خشك كن بر روی نوار نقاله وارد مرحله انگوب می شود .

انگوب یك حالت گچ و خاك را برای ساختمان دارد ، چون نقطه ذوبش بیشتر از لعاب می باشد . این لایه باعث می شود كه رنگ بدنه رنده نشود همچنین باعث می شود كه زایده هاییكه در بدنه هستند ازانگوب بالا نیاید و از بدنه خارج نشوند . چون اگر از انگوب بالا بیاید لعاب حالت جوش ، جوش و حالت روزنه های سنجاقی پیدا می كند .لعاب : برای تزئین است و در اصل انگوب و لعاب باعث استحكام بدنه می شوند. و در حدود 30 تا40 در صد استحكام بدنه را بیشتر می كنند .

سوال : مواد اولیه لعاب وانگوب چیست ؟

جواب : انگوب : كائولن ، سیلیس ، سیلیكات ، زیركونیوم ، فیلیت .

خود فیلیت یك لعاب آماده به حساب می آید ، و خود فیلیت نیز شامل اكسیدهای سیلیس ، روی ، زیركونیوم نیز به علت درجه ذوب بالائیكه دارد مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت سایشی را بیشتر می كند و در شوك پذیری نیز موثر می باشد .

شابلون : یك شبكه توری مانند است . نسبت به طرحی كه می خواهیم انتخاب می شود و منافذ رنگی كه رد می شود و بوسیله بازوی چاپی كه به صورت رفت برگشت عمل می كند و رسپاكتور نام دارد ، رنگ رد می شود و شابلون را آغشته می كند .

سئوال : آیا این مكانیزم چاپ به صورت دوار وجود دارد ؟

جواب : مكانیزم چاپ دوار نیز به صورت یك تكنولوژی وجود دارد ، كه ژتوكالور نام دارد و به صورت سیلندری كار می كند و مورد استفاده بعضی كارخانجات است كه در كاشی كاوه این سیستم چاپ شابلون وجود دارد .

سئوال : شابلون اول ، در فرایند چاپ چه تاثیری دارد ؟ و چاپ اصلی چه موقع ایجاد می شود ؟

جواب : اگر كاشی ساده مورد نظر باشد كه چاپ نمی خواهد ولی اگر چاپ 2 چاپ باشد ، در 2مرحله چاپ صورت می گیرد .در اینجا بستگی به تجربه دارد كه چاپ اول دارای چه رنگی باشد و این مهم نیست كه چاپ اصلی را كدام شابلون ایجاد كند .

سئوال : آیا چاپ اول و دوم با هم فرق می كنند ؟

جواب : فرقشان در رنگی كه به كار برده می شود و شابلونشان است و رنگ شابلونها نیز بستگی به سفارش مشتری دارد .

سئوال : جنس شابلون از چه چیزی می باشد ؟

جواب : فقط می دانیم كه توری است و دارای شبكه توری مانند است .

اما جاهایی كه رنگ رد نمی شود نوعی چسب می باشد . شابلونها در داخل ایران تولید شده و از اصفهان برای ما ارسال می شوند .

سئوال : بین 2 قسمت چاپ در كارخانه نوعی چسب به كاشی زده می شود ، نامش چیست و چه كاری می كند ؟

جواب : به این چسب فیكساتور می گویند . باعث می شود كه رنگ چاپ اول به چاپ دوم نچسبد و رنگ اول روی كاشی فیكس شود .

علت دیگرش این است كه بعضی رنگها هستند كه زود خشك نمی شوند و وقتی از چاپ اول وارد چاپ دوم می شوند ، به توری چاپ دوم می چسبند . این فیكساتیو را می زنند تا كمتر بچسبد. البته صد در صد فیكساتور موثر نیست ولی خیلی بهتر است .

و اگر هم چاپ سومی در كار باشد ، ممكن است بین چاپ دوم وسوم فیكساتیو اضافه كنند البته بستگی به تجربه دارد ، آیا بچسد یا نچسبد .

بعد از آن كاشی وارد مرحله لودینگ با واگنهای بارگیری می شود و آماده برای وارد شدن به كوره می گردد .

سئوال : در بین مراحلی كه بر روی نوار نقاله وجود دارد دستگاههایی بود كه راه اندازی نشده بود ، به چه دلیل ؟

جواب : بله یك سری خشك كن های حرارتی و فصلی هستند . (سیتومایزه ) كه در همه جا نیست . بعد از مرحله شابلونها كاشی ها ذخیره می شوند و در واگنهای تا به ترتیب وارد كوره شوند . كوره دستگاه حساسی است و درجه بالایی دارد و باید میزان و تعداد كاشی وارد شده به كوره كنترل شود ، زیرا دمای كوره تا دمای 1175 درجه سانتیگراد نیز می رسد .

و دمای كوره دارای افت و خیزهایی می باشد كه باید تحت كنترل عمل كنند ، در غیر این صورت بدنه كوره دچار اشكالاتی از جمله شوك و تخریب می شود و تنش ایجاد می كند بر رولرها و هزینه گاز نیز اضافه می شود و ریزش كوره را در بر دارد .

پس باید تعداد كاشی ها كنترل شده و ذخیره شده باشد . حرارتهای كوره به صورت تجربی است كه بستگی به طول كوره ، فرایند پخت، نوع مواد اولیه ، استاندارد خودكارخانه ، دستگاههای كنترل كوره ها و دستگاههای دیگر مانند پرس نیز به صورت كنترل دیجیتالی صورت می پذیرد . و از تكنسینهای برق استقاده می شود .

بعد ازقسمت كوره كاشی ها آماده می شوند . كاشی ها به درجه 1-2-3-4- دسته بندی می شوند و در بسته های مخصوص بارگیری می شوند و در اینجا فرایند تولید به صورت صنعتی به پایان می رسد .

سئوال : چه نوع آزمایشهایی بر روی بدنه سرامیكی انجام می شود ؟

جواب : در مواقع بحرانی و یا با اهیمت و كم اهمیت و در شرایط خاص به هر حال كاشی كف در كف است و باید مقاومت بالائی داشته باشد .

به این دستگاهها برلینگ یا دستگاههای سنجش مقاومت خمشی نیز می گویند . این دستگاه از ایتالیا وارد می شود .

دستگاههای موجود در كارخانه عبارتند از : پرس كه آلمانی است ، كوره ایتالیایی ، اسپری درایر ایتالیایی و بالمیل ایرانی و خشك كن ایرانی می باشد كه متاسفانه خوب جواب نمی دهد .

وسایل آزمایشگاه : دستگاه حمام بنماری كه كارخانه كاشی كاوه این را توصیه نكرده بود ولی یك روش سختری داشتند كه در آن یك ظرفی پر از آب می كردیم و نمونه را در درونش قرار می دادیم و از انرژی ارزان گاز برای جوشاندن آن استفاده می كردیم تا جذب آب در آن صورت گیرد . (به مدت 24 ساعت باید جوشیده شود تا حداكثر جذب آب انجام گیرد).

دستگاه اتوكلاو: كه از شركت گالبی ایتالیا می باشد . تست حرارت و رطوبت همزمان را انجام می دهد .و نشان می دهد كه آیا كاشی كه تولید می شود بر اثررطوبت ترك بر می دارد یا نه .

این دستگاه نشان می دهد كه كاشی بعد از چند سال چه عیوبی از جانب حرارت و رطوبت پیدا می كند .

دستگاه كالیبره : دستگاه دیگری كه در آزمایشگاه وجود دارد دستگاه پنوتومتر است كه برای كاشی خام استفاده می شود .

ما میزان فشردگی گوشه ها را می سنجیم ، چون اگر میزان فشردگی فرق كند كاشی دفرمه می شود . این ستگاه برای سنجش میزان فشردگی گوشه ها یا هر قسمت دیگر به كار برده می شود كه به صورت نقطه ای اعمال فشار می كند .

دستگاه آبرستی متر : كه برای میزان سنجش مقاومت لعاب می باشد ، كه آن را كلاسه بندی می كند . كاشی در بین گیره های دستگاه قرار می گیرد كه تعداد دور اینها مشخص می باشد كه استاندارد بودنش را مشخص می كند .

گلوله ها و سیلندرهای سرامیكی و استیلی به دو روش آزمون موجود میباشد كه روش تر و خشك نیز گفته میشود كه با كاشی سالم مقایسه و كلاسه بندی میشود : 4-3-2-1-0

كالیبره : كه یك قالب نمونه می باشد كه كاشی نسبت به آن سنجیده می شود ، كه پس از كالیبره شدن ، كاشی روی آن قرار می گیرد ، كه در سایزهای مختلفی وجود دارد :

30*30 - 20*20 - 40*40 - 33* 50

شابلون : كه باطرح جدید و با فیلم جدید در دسترس قرار می گیرد .

طرحهای تولیدی در كارخانه كاشی كاوه را بیشتر كارخانجات ایرانی و از روی كاتالوگهای خارجی تهیه می كنند . (اسپانیا و ایتالیا)

جارمیل : دستگاه آسیاب آزمایشگاهی است كه جاربه معنی ظرف می باشد .

بال به معنی گلوله : برای تهیه لعاب از بال میل آلومینائی استفاده می شود .

نحوه كار بدین صورت می باشد مواد اولیه درداخل آن ریخته شده با آب مخلوط می گردد .

نكته : از گلوله های سیلیسی در جارمیل و بال میل استفاده می شود .

نكته : بال میل به آسیاب صنعتی و جار میل به نوع آزمایشگاهی گفته می شود .

دلیل استفاده گلوله های سیلیسی آن است كه هم ارزان است و هم باعث سایش بدنه نمی شود . مدت زمانی كه بال میل دوغاب و لعاب كار می كنند بر اساس تجربه می باشد .

قسمت مواد اولیه : مواد اولیه ای كه مورد تماشا و بازدید قرار گرفت در ساختار لعاب و بدنه كاربرد دارند . در قسمت آزمایشگاه لعاب جدید و قدیم را تست می كنند . لعاب تهران با كد bbc ، كمیا رازی KL و شركتهای سازنده فلدسات ، این مواد مورد آزمایش قرار می گیرند . تا در صد استفاده از هر كدام مشخص شود .

سئوال : آیا در فرمول بدنه و لعاب تمام این مواد استفاده می شوند ؟ بله – برای مثال 2 تا از نمونه ها را با هم مخلوط و قسمت می كنیم و اگر جواب داد وارد فرایند صنعتی می كنیم.

سئوال : در قسمت بال میل بعد از اینكه مواد هم زده شدند از یك روانساز جهت خارج شدن مواد از حالت سفتی استفاده می كنیم نامش چیست ؟ سدیم تری پلی فسفات كه نقش روانساز را ایفا می كند و دارای سیالیت فراوان می باشد . و باعث می شود و ذرات از هم فاصله گرفته و جدا شوند .

طرحهائی كه در اینجا می بینیم نمونه های آزمایشگاهی و تولید صنعتی می باشند. كه كاشی كف را تشكیل می دهند . ابتدا نمونه آزمایشگاهی ایجاد و سپس برای تولید برنامه ریزی می شوند . به عنوان آرشیو نمونه ای از آن را می زنند . كار به این آزمایشات كه در آزمایشگاه انجام می شود . ختم نمی شود بلكه بر روی خط تولید نیز مرتباً ادامه دارد . همه چیز ساعت به ساعت كنترل می شود چون ممكن است ابعاد كم و یا زیادی شوند .

سئوال : نوع محصولات شما چیست ؟ كاشی كف با سایزهای متفاوت . البته ممكن است بعضی از این كاشی ها با طراحی ساده باشد . مانند سفید ساده ، سیاه ساده و به طور كل تك رنگ باشند .فرامولاسیون این طرحها از اكسید اسیون فلزی می باشد كه در كارخانجات پودر رنگ مواد شیمیایی تولید می شود . از تركیب این پودرها رنگهای دیگر نیزبوجود می آیند و در كارخانجات و در آزمایشگاه برای تهیه رنگ دلخواه گاه ممكن است آنها را با هم تركیب كنند .

مثلاً برای ایجاد رنگ طوسی از رنگ مشكی و زرد استفاده می شود . با این كار طیف رنگ را كم و زیاد می كنند . در صد مورد نظر از اعمال می نمایند . كه براثرتجربه و سلیقه ایجاد می شود . و به صورت آسیاب با لعاب تركیب می كنند . در واقع رنگ نیز جزئی از فرمول لعاب می باشد . در كاشی كاوه اینگونه عمل می شود . ولی ممكن است در جاهای دیگر رنگ را سایش دهند و سپس لعاب را اضافه می كنند .

بازار كار محصولات : هرجا كه كاشی كف استفاده شود و مورد نیاز باشد از مكانهای مسكونی اداری گرفته تا جاهای دیگر به كاشی كف نیازمندند این كارخانه 50-60نمایندگی در سراسر كشور دارد. از طریق این نمایندگی ها بازار كار ایجاد می شود . مواد اولیه ما عمدتا از داخل كشور تهیه می شود. ولی بیشتر دستگاهها از داخل كشور تهیه نشده اند. البته مواد اولیه ای مانند زیركونیم از آلمان تهیه می شود. بقیه مواد اولیه از مرند،یزد ، اردكان، زنجان می باشد. در اینجا ما سخنان خود را با جناب آقای مهندس دیباج مسئول قسمت كنترل كیفی و بازدید كلی از قسمت آزمایشگاه ها و دستگاهها به پایان برده و نزد جناب شیبانی مسئول تهیه فرمولاسیون بدنه و لعاب می رویم .

آقای شیبانی : كاشی كاوه امكانات آزمایشگاهی خودش را از سال 78 شروع كرد و بعد از 3 ماه فعالیت در زمینه آزمایشگاه تولید انبوه خودش را به صورت صنعتی آغاز نمود . و تولید خود را به 500 هزار متر در سال رسانید . از همان ابتدای كار سیاست مسئولین توسعه دادن این كارخانه بود . در این راستا بفكر آن افتادند تا واحدی در كنار این واحد صنعتی احداث نمایند . امسال نیز روند سوله آن به پایان رسیده است كه ظرفیتی بالغ بر 3 میلیون متر در سال را دارا خواهد بود . بنده در سال 78 وارد كاشی كاوه شدم . در آن زمان كارخانه 5 تا 6 سال سابقه كاری داشت و تجهیزاتشان به مرور زمان تكمیل شد . و سال 78 كارخانه كاملاً منتاژ شد . اولین دستگاهی كه آورده بودندپرس بود سپس بقیه دستگاهها و از برج 12 سال 78 كارخانه شروع اولین تولید نمود و اولین كاشی در كارخانه كاشی كاوه ساخته شد در طی 3 ماه تولید آزمایشگاهی كاهش هائی كه در ابتدا درجه 4 بودند به ترتیب به سوپر درجه 1و2و3و4 تولید شده اند . و در حال حاضر 90 تا 95 % كاشی ها با درجه 1 و 2 تولید می شوند .

سئوال : وضعیت رقابتی كاشی كاوه نسبت به دیگر كارخانجات چگونه می باشد؟ به طور قطع می توان گفت كه سرامیك مانند اسب تند روئی می باشد كه به سرعت در حال پیشرفت است و اگر یك لحظه غفلت كنی ازبقیه جا مانده ای و تنها ایران را شامل نمی شود . بلكه ، ایتالیا ، چین ، تركیه ، اسپانیا و … و اگر نوآوری نداشته باشی ماندی . در وهله اول ایتالیا حرف اول را می زند . ولی ایران از لحاظ مواد اولیه بسیار غنی می باشد . ایتالیا ییها خاكشان خالی از مواد اولیه می باشد . برای همین بیشتر رو به فروختن این صنعت آورده از جمله قسمتهای مانند كوره البته سرامیك ایران از قدیم جزء سرامیكهای اول دنیا بود . چون خاك بسیار غنی دارد . البته ما یك كارخانه سرامیك سازی بسیار بزرگ در سطح خاورمیانه در كشور امارات داریم بنام راك كه تولیدش به اندازه كل تولید ایران است .

مجموعه ها و زیر مجموعه های كارخانه : در این واحد صنعتی اول مدیر عامل هستند كه مسئول همه واحدها می باشند و بقیه زیر مجموعه ای از ایشان هستند و به 2 گروه تقسیم می شوند . اول واحدهائی كه غیرمستقیم زیر نظر مدیر عامل می باشد دوم : واحدهائی كه مستقیماً زیر نظر مدیر عامل كار می كنند . واحدهائی كه مستقیماً زیر نظر مدیر عامل هستند : آزمایشگاه ، كنترل كیفی ، انتظامات ، بازرگانی و مدیر تولید و بقیه زیر مجموعه این چند شاخه می باشند . كه البته انتظامات زیر مجموعه ای ندارد . و مسئول كارگاه زیر نظر مدیر تولید بعد سر شیفت ها و كارگرها ، باز مسئول هر قسمت و كار گاهایش ، انبار و مسئول انبار و به همین ترتیب این چارت پر می شود .

سئوال : آیا این واحد صنعتی تغییر و تحولی از نظر نوع محصول و غیره در برنامه دارد ؟

بستگی به موقعیت آینده دارد . فعلاً كاشی كف از همه بهتر است و طرح توسعه كاشی كاوه نیز كاشی كف می باشد . البته طراحهائی در زمینه كاشی از خود به ابتكار گذاشته ایم مانند طرحهای رسی و قدیمی و كهنه و این بخاطر این است كه مد بازار را پركند ولی فعلاً بنده اطلاع دقیق تری ندارم .

شیارهایی كه در كاشی عبور داده می شوند چاپ نمی خورد ولی بقیه جاها چاپ می خورد . در این زمان آقای شیبانی یك نمونه كاشی به ما نشان دادند . كه وسط آن چاپ نخورده و فقط قسمتهای برجسته چاپ خورده بود . این شیارها در قسمت پرس ایجاد می شوند .

سمبه هایی كه برای پرس می آورند . طرحائی است كه ما می خواهیم . قالبساز این طرحها را می سازد و با ما در ارتباط می باشد . برای مثال نمونه ای از كاشی به ما نشان داده شد. كه شیبهایش مربوط به خود طرح اصلی بود . سپس ما خودمان شروع به استارت این كار كردیم . بعد از مدتی متوجه شدیم كه چاپ زدن اینها باعث ایجاد اثرات دیگری بر لعاب می شود . كه سر انجام بدین صورت درامد . كه هنوز هم روی آن كار می كنیم و هنوز به اون نتیجه اصلی نیز كه بگوئیم كه این كاشی با این شرایط می باشد . ولی فعلاً راضی هستیم روند تولید ما كاری به بازار كار ندارد . نیاز بازار هر چه باشد سیكل تولید ما ثابت است . تولید و بازار دو مقوله جدا از هم می باشند . و در آخر آنها به هم می پیوندند . ولی در عمل تولید نمی تواند با بازار هماهنگ شود.

ممكن است امروز بازار نیاز نداشته باشد ولی 10 ماه بعد چرا ! پس تولید ثابت میماند و طرحها طبق میل بازار می باشد. زیرا ما طرحهائی داشتیم كه پسندیده نشده و تولید آن متوقف گشته است. برای مثال طرحی داریم كه صادرات مورد استفاده میباشد. و نیز طرحی داریم كه در همین منطقه اصفهان بسیار فروش بالائی دارد. اما هر چی كه برای شهرهای جنوب تولید می كنیم به فروش می رسد .

سئوال : یك سرامیست در این واحد صنعتی درچه قسمتهایی كارمی كند ؟

- فكر می كنم بیشتر در قسمت آزمایشگاه ، سر شیفتهای كارخانه حتماً باید در رشته برق مهارت داشته باشند . بازار كار برای رشته سرامیك فكر می كنم خوب باشد . مغز اصلی كارخانه سرامیك آزمایشگاه می باشد . چون یكسری اشكالات وجود دارد كه فقط در آزمایشگاه متوجه آن می شویم . البته بررسی كنترل كیفی نیز در مكان آزمایشگاه صورت می پذیرد .

سئوال : كسی كه به عنوان تكنسین سرامیك و در كارخانه كار می كند . چه وظیفه های در آزمایشگاه دارد ؟

بستگی به آن داردكه كارخانه چه مدت راه اندازی شده است . آن اوایل كار شاید من 10 دقیقه هم اینجا نمی ماندم . ولی بعد از اینكه آزمایشگاه روال عادی پیدا كرد و به قول معروف فرمول ثابت شد سیكل تولید منظم شد . به قول معروف اگر محصولی به شما جواب می دهد حال اگر 2/0 جواب نداد 25/0 حتماً جواب می دهد . بعد لعاب را می سازید و چاپ را تهیه می كنید. بعضی مواقع مشكلی كه پیش می آید . هموژن نبودن خاك است در این صورت نمی توان مثلاً 3000 تن خاك را برگردانید .

در اینجا به فكر اصلاح فرمولتان می افتید خاك را آنالیز می كنیم در صد سیلیس و AL2O3 و اكسانیم را بررسی می كنیم تا متوجه مشكل شویم . در اینجا فرمول یكسان است ولی در صد ها و اعداد متغیر می باشد . زیرا یك كائولن میزان یكسانی دارد . و این در صدها بالا و پاین می شود . فلدسپات هم برای نمونه به همین گونه می باشد . عمده وظیفه كسی كه در آزمایشگاه كار می كند . تعیین فرمولاسیون می باشد . وآزمایشگاه دیگر مانند استحكام و … را كنترل كیفی برای خودش می گیرد . كسی كه می خواهد از خودش فرمول بدهد . باید همین آزمایشات را انجام داده باشد . البته همان آزمایشاتی كه كنترل كیفی انجام می دهد .

من همان اول انجام می دهم تا به فرمول نهائی خودم برسم بعد از ok شدن فرمول نهایی ، مسئولیت كار با كنترل كیفی می باشد . كه باید هر روز تست و بررسی و نمونه برداری كند . و با نمونه های قبلی مقایسه كند . و به محض اینكه اشكالی پیش آمد سریع به ما خبر دهد . این اطلاع باید به صورت مكتوب باشد . زیرا در این صورت دست نویس مدیر عامل را در بر خواهد داشت .

سئوال : آیا شما در تهیه فرمولاسیون به فكر رقابت با كارخانجات دیگر نیز هستید؟

- بله مثلاً ازلحاظ مقاومتی فلان كاشی 150 ‍‍‍‍مقاومتش می باشد.ولی ما می توانیم فرمول را طوری تنظیم كنیم تا مقاومتش 160 باشد . به ظرف اینكه این مقاومت مشكل دیگری را برایمان پیش نیاورد . بعد از این مسائل به مقوله طرح بر می خوریم زیرا در بازار امروز طرح بسیار مهم است . « ظاهر مهم است ولی باطن بیشتر ». برای مثال شما سرامیك بسیار زیبائی دارید این زیبائی فقط برای 3 ماه است در ابتدای ماه چهارم عیوب خود را مشخص می كند . به قول معروف ماه زیرآب نمی مونه . موارد استفاده از مواد اولیه نیز بستگی به فرمول دارد . مثلاً نمی توان گفت كه از فلدسپارت بلوچی باید استفاده كرد .یا غیره . بلكه مهم فرمول است . در این جا ما باید پیرمردی آشنا شدیم كه سالهاست در این صنعت فعالیت می كرد . او اطلاعاتی در مورد كوره ها به ما داد .


مطالب دیگر:
🔑جلد اول ابیگیل و مرد برفی Abigail and Snowman🔑دانلود نقشه های کامل و اتوکدی موزه با فرمت dwg+طراحی فنی+فاز2+جزئیات اجرائی-16🔑مقاله انتخاب مناسب ترین استراتژی زنجیره تامین در صنعت خودرو 🔑دانلود نقشه های کامل پروژه موزه دفاع مقدس+اتوکدی+فرمت DWG+فاز2-18🔑پاورپوینت آشنایی با انواع اتصالات در ساختمان های فلزی🔑پاورپوینت بررسی انواع سقف های ساختمانی🔑پاورپوینت بررسی آسانسور و اجزای آن🔑پاورپوینت بررسی سقف فضایی🔑پاورپوینت بررسی سقف‌های کاذب🔑پاورپوینت بررسی سقف های سبک🔑پاورپوینت بررسی سقفهای کرومیت🔑پاورپوینت بررسی سیستم های سوپر پنل 🔑پاورپوینت تحلیل فضای کسب و کار 🔑پاورپوینت راه اندازی کسب و کار: 24 گام برای موفقیت کسب و کارهای نوپا 🔑پاورپوینت بررسی قیر و آسفالت در مهندسی نفت🔑پاورپوینت بررسی سقف تیرچه و بلوک🔑پاورپوینت آشنایی با بتن شفاف🔑پاورپوینت آشنایی با مواد و مصالح ساختمانی جديد🔑پاورپوینت بررسی تاسیسات آب رسانی داخلی ساختمان 🔑پاورپوینت بررسی استفاده از کامپوزیت هایFRP در ساخت، بهسازی و تقویت سازه ها🔑پاورپوینت آشنایی با معماری بیزانس (روم شرقی ) 🔑پاورپوینت ویژگیهای فنی مؤثر در انتخاب و بکارگیری مصالح🔑برنامه ریزی بافت فرسوده شهری( مرمت شهری)🔑مواد و مصالح ساختمانی🔑پاورپوینت بتن، آلایندگی محیط زیست و توسعه پایدار