دانلود(بررسي مسائل ايمني و بهداشت حرفه اي كارخانه شوگا)

بررسي مسائل ايمني و بهداشت حرفه اي كارخانه شوگا|50080904|ano34019153|
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسي مسائل ايمني و بهداشت حرفه اي كارخانه شوگا هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

مقدمه:


در عصر حاضر، پيشرفت فن آوري در تمام زمينه هاي صنعتي، گسترش و كاربرد وسيع و سيال، ماشين آلات و تجهيزات مختلف را به همراه داشته است. اين رشد سريع سبب گرديده تا انسان در زندگي روزمره و شغلي خود هرچه بيشتر تحت تأثير آشفتگي هاي ناخوشايند آكوستيكي، يعني «صدا» باشد ؟؟ مختلفي قرار گيرد. به طوري كه امروزه صدا جزئي از زندگي انسان را تشكيل مي دهد به همين دليل صدا يكي از خطرات شغلي و صنعتي به شمار مي آيد و بسياري از كارگران به ويژه كارگران بخش صنعت در معرض اين خطر قرار دارند.


امروزه، در صنايع كشورهاي مختلف توجه زيادي به كاهش سروصدا در محيط كار مي شود چون تحقيقات نشان داده كه بين خستگي، بي علاقگي به كار، خشم و عصبانيت و سانحه در كار پريشاني رواني كارگر و ميزان سروصدا در محيط كار رابطه اي مستقيم وجود دارد.


– مشكلات ناشي از سروصدا:


1- ديدگاه آسايشي: سروصدا در مكانهاي ديگر غير از محيط كار مشكلات فزاينده‌اي را ايجاد كرده است. پيشرفت و تكامل فن آوري و توسعه هرچه بيشتر شهرها، تراكم وسايط نقليه، ازدحام جمعيت، زندگي در مجاورت فرودگاه ها، ايستگاه ها و اماكن و كارخانجات پر سروصدا و نظاير اينها باعث شده تا ساير افراد جامعه نيز در معرض تماس با سروصدا باشند. با توجه به اينكه سروصدا علاوه بر اثر سوء بر سيستم شنوايي به عنوان يك استرمور عمومي ممكن است سبب افزايش فشار خون بروز مشكلات قلبي و عروقي و تحريك اعصاب، اضطراب و تأثير بر خواب و مشكلات رواني و روحي شود.


2- ديدگاه ايمني[1]: از ديدگاه ايمني اولين نكته اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد ايجاد حادثه در محيط هاي كاري به دليل سروصداي زياد مي باشد. مكالمه در محيط هاي كار به عنوان يكي از راههاي ارتباط مي باشد كه در صورت وجود صداي زمينه خصوصاً در فركانسهاي حدود مكالمه مي تواند ارتباط بين افراد را از طريق كلامي مختل سازد و باعث بروز اشتباه و نيز حوادث گردد كه در اين مورد در ارزيابي صدا تراز تداخل با مكالمه محاسبه و مورد توجه قرار مي گيرد. بر اساس تجربات گري ورلد (Gri world) با كاهش 5/14% از سروصداي كارگاه بازده كار 8 .8 % افزايش يافته و از اشتباهات ماشين نويسها 29% كاسته شده است. پس كاهش سروصدا در كاهش اشتباهات و كاهش حوادث محيط كار نقش مهمي را ايفا مي كند.


بر طبق نظريه سازمان بين المللي كار بنا به دلايل ايمني، صدا نبايد از 70 دسي بل بيشتر باشد. در عمليات مربوطه به بررسي هاي مهندسي بهداشت حرفه اي صدا اندازه گيري مي شود تا طي حرارت مبدأ بر روي شنوايي كارگران مشخص گردد و اندازه گيري صدا براي تعيين كميت خطر و آسيب شنوايي اهميت دارد.


موضوع پايش هاي محيطي و زيستي در مورد عوامل بيماري زا و زيان آور به طور كامل از سوي قوانين كار و تأمين اجتماعي در كشورمان حمايت مي شود و در موارد قانوني 85 ، 22 و 95 قانون كار و 88 و 90 قانون تأمين اجتماعي به طور مستقيم اين حمايت ها مشاهده مي شود. كه موضوع سروصدا به عنوان يك عامل زيان آور و بيماري زا كه مي تواند منجر به حادثه شود از اين قوانين مستثني نيست.


تبصره 1 ماده 96: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي مسئول برنامه‌ريزي كنترل و ارزشيابي و بازرسي در زمينه ارزيابي بهداشت كار و درمان كارگري بوده و موظف است اقدامات لازم را در اين زمينه به عمل آورد.


– روشهاي اندازه گيري و ارزيابي صدا:


مهمترين نكاتي كه بايد قبل از اقدام به اندازه گيري و ارزيابي در نظر گرفته شود شامل موارد زير است:


الف: تعيين هدف اندازه گيري


ب: گردآوري اطلاعات دقيق از كارگاه


ج: گردآوري اطلاعات نحوه مواجه كارگر


د: تعيين روش مناسب اندازه گيري


ه: انتخاب وسيله مناسب اندازه گيري


و: كاليبراسيون


ز: شناخت استاندارد مواجه كارگر


– اهداف اندازه گيري:


1- اندازه گيري صنعتي: بطور مثال اندازه گيري صداي يك دستگاه براي اهداف عيب يابي يا بازرسي فني


2- اندازه گيري محيطي: بمنظور تعيين توزيع تراز فشار صوت در سطح كارگاه يا معين نمودن منابع اصلي


3- اندازه گيري فردي: براي مشخص نمودن ميزان مواجه كارگر


4- اندازه گيري به منظور تعيين روش و چگونگي كنترل صدا


– گردآوري اطلاعات:


اولين مرحله از فرآيند اندازه گيري و ارزيابي صدا جمع آوري اطلاعات لازم در محيط كار و نحوه مواجه كارگران مي باشد كه ابتدا نقشه ساده محيط كار كه داراي مقياس و محل نصب دستگاه ها خصوصاً دستگاه هاي مولد صدا هستند ترسيم گرديد. پس اطلاعات مربوط به محل تردد و توقف كارگران، ساعات مواجه هر گروه كارگران با صدا، اوقات تغيير شيفت و اطلاعات مديريتي مهم مانند اضافه كاري كار گردشي و مرخصي ها ثبت مي گردد.


– تعيين ايستگاه هاي اندازه گيري:


تعداد و حمل ايستگاه هاي اندازه گيري در هر كارگاه بسته به هدف اندازه گيري متفاوت خواهد بود. در صورتي كه اندازه گيري براي ناحيه بندي كارگاه از نظر تراز فشار صوت يا ترسيم نقشه صوتي كارگاه باشد با توجه به الگويي كه بعداً گفته خواهد شد اقدام مي شود. همچنين براي ارزيابي مواجه كارگر بايد نقاط توقف يا تردد كارگر در ناحيه شنوايي مدنظر قرار گيرد.


– روشهاي اندازه گيري:


الف: اندازه گيري و ارزيابي محيطي: در اين هدف محل هاي استقرار كارگران موردنظر نبوده ولي از نتايج آن براي تعيين و مشخص نمودن توزيع تراز فشار صوت و محدود هاي خطر در كارگاه و همچنين تعيين منابع اصلي صورت براي كنترل صدا استفاده مي شود. كه شامل:


1- روش تهيه نقشه ناحيه بندي صورتي


2- روش تهيه نقشه خطوط هم تراز


3- روش اندازه گيري تراز كلي صدا در كارگاه


4- روش متوسط گيري تراز فشار صوت


5- روش تفاضل ترازهاي صوتي.


ب: ارزيابي به منظور ارزيابي مواجه كارگر: كه شامل:


1- اندازه گيري مواجه كارگر با صداي ناشي از يك منبع صوتي


2- اندازه گيري مواجه كارگر با صداي يكنواخت


3- اندازه گيري مواجه كارگر در مدت هاي معين با صداي متغير با زمان


4- اندازه گيري مواجهه كارگر در مدت هاي نامعين با صداي متغير با زمان


5- اندازه گيري مواجهه كارگر با صداي كوبه اي و ضربه اي


– برگرفته از جمله فراسو دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي


قمري گويلي كيلانهمتن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)


ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه


همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند


موجود استمطالب دیگر:
📚گزارش كارآموزی در كارخانه واگن پارس📚گزارش كارآموزی قالبسازی در كارگاه ذوب فلزات مدرن📚گزارش كارآموزی در كارگاه ریخته گری نقش جهان📚گزارش كارآموزی كاسپین پلاست در كارگاه ریخته گری📚گزارش كارآموزی رعایت ایمنی محیط كار در كارگاه صافكاری📚گزارش كارآموزی در كشت و صنعت مغان📚The Scientist February 2017 مجله دانشمند📚گزارش كارآموزی در مجتمع فولاد اهواز📚گزارش كارآموزی در مترو شیراز📚گزارش كارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی📚گزارش كارآموزی سیستم دستیابی شبکه اکسس در مخابرات استان تهران📚گزارش كارآموزی در مركز اداره مخابرات مباركه📚اخبار صنعت عکاسی در بریتانیا British Photographic Industry News📚GamesTM Issue 183 2017 مجله بازی ها آخرین چاپ📚پاورپوینت مترو📚Top Gear UK February 2017 آخرین چاپ مجله تاپ گییر📚گزارش كارآموزی نگهداری و تعمیر شبكه انتقال نیرو در مهروز صنعت📚گزارش كارآموزی سیستم سوخت رسانی ماشین در نمایندگی ایران خودرو📚گزارش كارآموزی کامل و جامع در نمایندگی ایران خودرو📚گزارش كارآموزی در نمایندگی سایپا مباركه📚گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز ایران خودرو📚گزارش كارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو📚گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز ایران خودرو كاشان📚گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا📚گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن